  • RNCS0805BKE750R
RNCS0805BKE750R
advertisement
Manufacturer No:
RNCS0805BKE750R
HK JDW NO:
762-RNCS0805BKE750R
Datasheet:
RNCS0805BKE750R
Description:
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 750Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCS0805BKE750R
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNCS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm