  • RNCS0603BTE10K0
RNCS0603BTE10K0
advertisement
Manufacturer No:
RNCS0603BTE10K0
HK JDW NO:
762-RNCS0603BTE10K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCS0603BTE10K0
Description:
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCS0603BTE10K0
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNCS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm