  • RNCP1206FTD4K87
RNCP1206FTD4K87
advertisement
Manufacturer No:
RNCP1206FTD4K87
HK JDW NO:
762-RNCP1206FTD4K87
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RNCP1206FTD4K87
Description:
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7437
Step5Bar-code shipping tag
RNCP1206FTD4K87
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RNCP
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.87kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm