  • RNCP0603FTD59R0
RNCP0603FTD59R0
advertisement
Manufacturer No:
RNCP0603FTD59R0
HK JDW NO:
762-RNCP0603FTD59R0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCP0603FTD59R0
Description:
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 59Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCP0603FTD59R0
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    59Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm