  • RNCP0402FTD1K07
RNCP0402FTD1K07
advertisement
Manufacturer No:
RNCP0402FTD1K07
HK JDW NO:
762-RNCP0402FTD1K07
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RNCP0402FTD1K07
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCP Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNCP0402FTD1K07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.07kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RNCP
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%