  • RNCF2512BTC5K76
RNCF2512BTC5K76
advertisement
Manufacturer No:
RNCF2512BTC5K76
HK JDW NO:
762-RNCF2512BTC5K76
Datasheet:
RNCF2512BTC5K76
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF2512BTC5K76
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5.76kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm