  • RNCF2512BKE5R60
RNCF2512BKE5R60
advertisement
Manufacturer No:
RNCF2512BKE5R60
HK JDW NO:
762-RNCF2512BKE5R60
Datasheet:
RNCF2512BKE5R60
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.6Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF2512BKE5R60
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    500mW