  • RNCF1210DTC1R40
RNCF1210DTC1R40
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1210DTC1R40
HK JDW NO:
762-RNCF1210DTC1R40
Datasheet:
RNCF1210DTC1R40
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1210DTC1R40
    Select All
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.4Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    200mW