  • RNCF0603TKT61K9
RNCF0603TKT61K9
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0603TKT61K9
HK JDW NO:
762-RNCF0603TKT61K9
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCF0603TKT61K9
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.01%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0603TKT61K9
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    61.9kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm