  • RNCF0603BTE86R6
RNCF0603BTE86R6
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0603BTE86R6
HK JDW NO:
762-RNCF0603BTE86R6
Datasheet:
RNCF0603BTE86R6
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 86.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14783
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0603BTE86R6
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    86.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm