  • RNCF0603BKE9K76
RNCF0603BKE9K76
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0603BKE9K76
HK JDW NO:
762-RNCF0603BKE9K76
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCF0603BKE9K76
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 9.76kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0603BKE9K76
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RNCF
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    9.76kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm