  • RNCF0402DTE3K90
RNCF0402DTE3K90
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402DTE3K90
HK JDW NO:
762-RNCF0402DTE3K90
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RNCF0402DTE3K90
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 16532
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402DTE3K90
  • Series
    RNCF
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C