  • RN55E1061BB14
RN55E1061BB14
advertisement
Manufacturer No:
RN55E1061BB14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RN55E1061BB14
Package:
Axial
Datasheet:
RN55E1061BB14
Step5Bar-code shipping tag
RN55E1061BB14
    Select All
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Diameter
    2.29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-R-10509/7, RN55
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.06kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W