  • RN55C71R5FR36
RN55C71R5FR36
advertisement
Manufacturer No:
RN55C71R5FR36
HK JDW NO:
873-RN55C71R5FR36
Datasheet:
RN55C71R5FR36
Description:
Through Hole 71.5Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RN55C71R5FR36
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    71.5Ohms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Military Standard
    MIL-R-10509
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.096mm
  • Width
    2.29mm