  • RMCS0603JT270R
RMCS0603JT270R
advertisement
Manufacturer No:
RMCS0603JT270R
HK JDW NO:
762-RMCS0603JT270R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCS0603JT270R
Description:
FIXED RESISTOR RMCS Series, Thick Film, 270Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCS0603JT270R
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm