  • RMCS0402FT4K22
RMCS0402FT4K22
advertisement
Manufacturer No:
RMCS0402FT4K22
HK JDW NO:
762-RMCS0402FT4K22
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RMCS0402FT4K22
Description:
FIXED RESISTOR RMCS Series, Thick Film, 4.22kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCS0402FT4K22
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.22kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%