  • RMCP1210FT560R
RMCP1210FT560R
advertisement
Manufacturer No:
RMCP1210FT560R
HK JDW NO:
762-RMCP1210FT560R
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
RMCP1210FT560R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 560Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7276
Step5Bar-code shipping tag
RMCP1210FT560R
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RMCP
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%