  • RMCP1206JT51R0
RMCP1206JT51R0
advertisement
Manufacturer No:
RMCP1206JT51R0
HK JDW NO:
762-RMCP1206JT51R0
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RMCP1206JT51R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 51Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCP1206JT51R0
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    51Ohm
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Power Rating
    330mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm