  • RMCF2512JT360R
RMCF2512JT360R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2512JT360R
HK JDW NO:
762-RMCF2512JT360R
Datasheet:
RMCF2512JT360R
Description:
RES SMD 360 OHM 5% 1W 2512
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2512JT360R
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    360Ohm
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    3.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm