  • RMCF2512FT475R
RMCF2512FT475R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2512FT475R
HK JDW NO:
762-RMCF2512FT475R
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RMCF2512FT475R
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 475Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2028
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2512FT475R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RMCF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    475Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm