  • RMCF2010FTR100
RMCF2010FTR100
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010FTR100
HK JDW NO:
762-RMCF2010FTR100
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RMCF2010FTR100
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 100mOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010FTR100
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    750mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm