  • RMCF1210JT7R50
RMCF1210JT7R50
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1210JT7R50
HK JDW NO:
762-RMCF1210JT7R50
Datasheet:
RMCF1210JT7R50
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11866
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1210JT7R50
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RMCF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    330mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    2.5mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm