  • RMCF1206FT270K
RMCF1206FT270K
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FT270K
HK JDW NO:
762-RMCF1206FT270K
Datasheet:
RMCF1206FT270K
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 270kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15728
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FT270K
  • Resistance
    270kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C