  • RMCF1206FG86R6
RMCF1206FG86R6
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FG86R6
HK JDW NO:
762-RMCF1206FG86R6
Datasheet:
RMCF1206FG86R6
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCF Series, Thick Film, 86.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FG86R6
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    86.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm