  • RMCF0805JG3K90
RMCF0805JG3K90
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805JG3K90
HK JDW NO:
762-RMCF0805JG3K90
Datasheet:
RMCF0805JG3K90
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805JG3K90
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.9kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 10 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm