  • RMCF0805FT270R
RMCF0805FT270R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805FT270R
HK JDW NO:
762-RMCF0805FT270R
Datasheet:
RMCF0805FT270R
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 270Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5006
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805FT270R
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V