  • RMCF0603JT8M20
RMCF0603JT8M20
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603JT8M20
HK JDW NO:
762-RMCF0603JT8M20
Datasheet:
RMCF0603JT8M20
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.2MOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12640
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603JT8M20
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm