  • RMCF0603FT237K
RMCF0603FT237K
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603FT237K
HK JDW NO:
762-RMCF0603FT237K
Datasheet:
RMCF0603FT237K
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 237kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12596
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603FT237K
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    237kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W