  • RMCF0201FT76R8
RMCF0201FT76R8
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0201FT76R8
HK JDW NO:
762-RMCF0201FT76R8
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RMCF0201FT76R8
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 76.8Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 9786
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0201FT76R8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Radiation Hardening
    No
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2010
  • Series
    RMCF
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    76.8Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W