  • RMCF0201FT71R5
RMCF0201FT71R5
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0201FT71R5
HK JDW NO:
762-RMCF0201FT71R5
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RMCF0201FT71R5
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 1603
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0201FT71R5
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    71.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm