  • RLZTE-118.2A
RLZTE-118.2A
advertisement
Manufacturer No:
RLZTE-118.2A
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RLZTE-118.2A
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
RLZTE-118.2A
Description:
ZENER DIODE 8Ohm ±3% 8V 500nA @ 5V 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
RLZTE-118.2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    8Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8V
  • Zener Voltage
    8V
  • Working Test Current
    20mA