  • RLB0913-561K
RLB0913-561K
advertisement
Manufacturer No:
RLB0913-561K
HK JDW NO:
103-RLB0913-561K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB0913-561K
Description:
Quantity:
In Stock : 1001
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RLB0913-561K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RLB0913
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    450mA
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.4Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    1.8MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    410mA
  • Rated Current-Max
    0.45A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm