  • RL824-331K-RC
RL824-331K-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL824-331K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL824-331K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RL824-331K-RC
Description:
FIXED IND 330UH 560MA 500MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RL824-331K-RC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    RL824
  • Size / Dimension
    0.413Dia 10.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    560mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    330μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm Max
  • Max DC Current
    560mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.5MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    35 @ 790kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    560mA
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 0.79 MHZ
  • Height
    15.494mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm