  • RL65-21/12
RL65-21/12
advertisement
Manufacturer No:
RL65-21/12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RL65-21/12
Package:
Axial
Datasheet:
RL65-21/12
Description:
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
RL65-21/12
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Material
    Fiberglass, Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.37lb 167.83g
  • Material - Frame
    Plastic, Glass Filled
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Series
    RL65
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 97mm Lx93.5mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Power Rating
    15W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Depth
    93.5mm
  • Construction
    CENTRIFUGAL
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • RPM
    4500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    32.9 CFM (0.921m3/min)
  • Power Consumption
    15W
  • Noise
    62.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6.8V~13.8VDC
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Life Expectancy
    30000 h
  • Height
    93.5mm
  • Length
    97mm
  • Width
    33mm