  • RK73B3ATTE365J
RK73B3ATTE365J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B3ATTE365J
HK JDW NO:
430-RK73B3ATTE365J
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 3.6MOhm, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RK73B3ATTE365J
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RK73B
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.6MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm