  • RJR26FX502M
RJR26FX502M
advertisement
Manufacturer No:
RJR26FX502M
HK JDW NO:
103-RJR26FX502M
Description:
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1/4W 1% 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
RJR26FX502M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
    RJR26
  • Reference Standard
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C