  • RJH-16V471MG5#
RJH-16V471MG5#
advertisement
Manufacturer No:
RJH-16V471MG5#
Manufacturer:
Elna
HK JDW NO:
269-RJH-16V471MG5#
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 800mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
RJH-16V471MG5#
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    565mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    0.0772mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Length
    20mm