  • RGC1206FTC49R9
RGC1206FTC49R9
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206FTC49R9
HK JDW NO:
762-RGC1206FTC49R9
Datasheet:
RGC1206FTC49R9
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206FTC49R9
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    49.9Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm