  • RGC1206DTC51K1
RGC1206DTC51K1
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206DTC51K1
HK JDW NO:
762-RGC1206DTC51K1
Datasheet:
RGC1206DTC51K1
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 51.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206DTC51K1
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    51.1kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm