  • RGC1206DTC511K
RGC1206DTC511K
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206DTC511K
HK JDW NO:
762-RGC1206DTC511K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RGC1206DTC511K
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 511kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206DTC511K
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RGC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    511kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm