  • RGC0805DTD324R
RGC0805DTD324R
advertisement
Manufacturer No:
RGC0805DTD324R
HK JDW NO:
762-RGC0805DTD324R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RGC0805DTD324R
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 324Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC0805DTD324R
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    324Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm