  • RGC0805DTC10K0
RGC0805DTC10K0
advertisement
Manufacturer No:
RGC0805DTC10K0
HK JDW NO:
762-RGC0805DTC10K0
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RGC0805DTC10K0
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 10kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1937
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGC0805DTC10K0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RGC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm