  • RG1608P-2670-B-T5-42A
RG1608P-2670-B-T5-42A
advertisement
Manufacturer No:
RG1608P-2670-B-T5-42A
HK JDW NO:
740-RG1608P-2670-B-T5-42A
Description:
RG Series, Thin Film, 267Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608P-2670-B-T5-42A
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RG
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    267Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Case Code (Metric)
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm