  • RFN20TJ6SGC9
RFN20TJ6SGC9
advertisement
Manufacturer No:
RFN20TJ6SGC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFN20TJ6SGC9
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.55V @ 20A 150°C Max 10μA @ 600V 2-Termination TO-220-2 Full Pack Through Hole
Quantity:
In Stock : 4102
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFN20TJ6SGC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 20A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    SUPER FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    140ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A