  • RF0505X122K500KX057T
RF0505X122K500KX057T
advertisement
Manufacturer No:
RF0505X122K500KX057T
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-RF0505X122K500KX057T
Package:
0505 (1313 Metric)
Description:
1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
RF0505X122K500KX057T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm