  • REG711EA-2.7/250
REG711EA-2.7/250
advertisement
Manufacturer No:
REG711EA-2.7/250
HK JDW NO:
815-REG711EA-2.7/250
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 1.8V 8-Pin REG711 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 8758
Step5Bar-code shipping tag
REG711EA-2.7/250
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    REG711
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    2.1V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm