  • REG710NA-3.3/250
REG710NA-3.3/250
advertisement
Manufacturer No:
REG710NA-3.3/250
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG710NA-3.3/250
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
REG710NA-3.3/250
Description:
6 Terminals 6-Pin REG710 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR CONVERTER 1 Outputs 1MHz Cut Tape (CT) SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
REG710NA-3.3/250 Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Cut Tape (CT) package. There are 6 terminations in this voltage regulator. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHED CAPACITOR CONVERTER type. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the SOT-23-6 package. 1 outputs of voltage regulator are configured. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. There is a switching frequency of 1MHz for this voltage regulator 12v. 260 is essentially indestructible due to DC DC switching regulator's peak reflow temperature. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 2.4V as the nominal input voltage. Listed under the subcategory of Other Analog ICs is this voltage regulator 12v. DC/DC regulators of this type are part of the REG710 family of voltage regulator 12vs. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. To operate the voltage regulator 12v, 6 pins are required. For this switching regulator, we recommend keeping the output voltage at at least 3.1V volts. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 30mA A. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 3.5V as its maximum output voltage. Voltage regulator consumes 65μA A of quiescent current without being affected by outside forces. In order to ensure reliable performance, the dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage is 1.8V volts. There is a maximum input voltage of 5.5V that DC DC switching regulator can operate from.
REG710NA-3.3/250 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
6 pins
REG710NA-3.3/250 Applications
There are a lot of Texas Instruments REG710NA-3.3/250 Voltage Regulators applications.
  • Flexible manufacturing cells
  • Series voltage regulation circuits
  • Production lines
  • Grinders
  • Medical equipment
  • Electrical distribution systems
  • Printing
  • Telecommunications equipment
  • Correction machines
  • Wide-range voltage regulation circuits
Step5Bar-code shipping tag
REG710NA-3.3/250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    36.003894mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Position
    DUAL
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    REG710
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    30mA
  • Input Voltage-Nom
    2.4V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR CONVERTER
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    65μA
  • Max Output Voltage
    3.5V
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.1V
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm