  • REG1117FA-2.5
REG1117FA-2.5
advertisement
Manufacturer No:
REG1117FA-2.5
HK JDW NO:
815-REG1117FA-2.5
Package:
TO-263
Datasheet:
Description:
2.54mm PMIC 4 TO-263
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
REG1117FA-2.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-263
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    4mA
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Number of Regulators
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1A
  • Adjustability
    FIXED
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.007%
  • Height Seated (Max)
    5.08mm