  • REG103FA-3.3KTTTG3
REG103FA-3.3KTTTG3
advertisement
Manufacturer No:
REG103FA-3.3KTTTG3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG103FA-3.3KTTTG3
Package:
TO-263
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 4 TO-263
Quantity:
In Stock : 7629
Step5Bar-code shipping tag
REG103FA-3.3KTTTG3
  • Package / Case
    TO-263
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    500μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Current - Input Bias
    500μA
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    115mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.115V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.8%
  • Min Current Limit
    550mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Voltage Reference
    1.295V