  • REG101NA-3.3/250G4
REG101NA-3.3/250G4
advertisement
Manufacturer No:
REG101NA-3.3/250G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG101NA-3.3/250G4
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed REG101 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 8444
Step5Bar-code shipping tag
REG101NA-3.3/250G4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    REG101
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    650μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    400μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.13V @ 100mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.267V
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.2%
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %